Література та історія
Історія появи дитячих книг безпосередньо пов'язана з історією появи і поширення друкарства в цілому. Друк книг почалася ще в далекому шостому столітті нашої ери, на території Азії, зокрема в Китаї. Перше друковане видання, яке по праву можна вважати книгою, було виготовлено за допомогою дерев'яних дощок з нанесеним на них з текстом і зображеннями. Подібний спосіб друку також іменують ксилографией. Поняття літератури для дітей той час взагалі не існувало, і купити книги дітям – це було щось з розділу фантастики. Однак, для жителів Європи Азія багато століття являла собою джерело різних міфів, легенд і домислів. А тому, ніякого впливу на західну культуру азіатські винахідники і публіцисти не надали.
Гуттенберг – перший друкар Європи
Європа йшла своїм шляхом розвитку, грубо кажучи, винаходячи велосипед по кілька разів. І мова не тільки про методі друку Гуттенберга, який дуже швидко почав набирати свою популярність у всій Європі. До речі, незважаючи на найвищий указ тримати метод потай, такі новаторські речі, що несуть великі зміни всьому суспільству, не можуть зберігатися таємно за примхою однієї-єдиної людини. Навіть якщо людина цей – царствена особа. Наприклад, книгодрукування довгий час не поширювалося у Франції, просто тому що місцеві переписувачі не давали новим методом пробитися в цій країні. Певні люди не давали можливості учням Гуттенберга займатися своєю справою і поширювати книгодрукування без яких би то не було обмежень, постійно ставлячи палиці в колеса. Отже, французам у свій час довелося мало не заново винаходити друкарський верстат.
Учні майстра
Справі допомогли два професори, які взяли під свою опіку трьох німців-друкарів, учнів Гуттенберга з Мюнстера. Ті, в свою чергу, почали активно користуватися подарованим можливістю. Спершу вони друкували різні книги гуманістичного спрямування, але через кілька років, після того як опекавшие їх професора покинули Париж, друкарі і перейшли до більш популярній літературі. Книги дешево купити навіть в той час було неможливо – незважаючи на значний прогрес, їх все ще було дуже мало. Для прикладу – лише підготовка до друку першої Біблії Гуттенберга йшла цілих 3 роки! Можете собі уявити, наскільки трудомістким був цей процес.
Однак, знати завжди відчувала слабкість до різних проявів творчості, а тому друкована продукція швидко увійшла в моду. Поступово література увійшла в побут, заповнюючи полиці домашніх бібліотек знатних вельмож. Скоро новий роман на туалетному столику в жіночім будуарі став здаватися чимось абсолютно нормальним, хоча ще півстоліття тому про це не могло бути й мови. Романи переписували відносно рідко, а левову частку світової літератури складали історичні та релігійні книги.
Після всесвітнього поширення типографського верстата Гуттенберга, все змінилося досить швидко, принаймні у великих містах Європи. Можна сказати, що оптом книги стали продавати саме в ті часи, так як вперше з'явилося таке поняття як тираж. Приблизно тоді ж (у 1631 році), у Франції народилася і перша газета «La Gazette», за сьогоднішніми мірками нагадувала радше інформаційний листок.
Перипетії розвитку
Незважаючи на успіхи книгодрукування і настільки швидкий розвиток, повноцінного поняття дитячої літератури ще досить довго не існувало. Купити дитячі книги недорого стало можливим лише в XIX-XX століттях, і то – далеко не скрізь. Наприклад, у Болгарії були труднощі навіть з печаткою звичайних книг, не кажучи вже про дитячій літературі. Навіть у більш просунутих в цьому відношенні країнах, до XVIII століття книг для дітей випускалося трохи. Найчастіше це була освітня література, а також казки та легенди. У царській Росії за друкування книг, у тому числі – і для дітей, всерйоз взялися лише за Петра I.
Этот известный всему миру царь уделял огромное внимание образованию будущих поколений, а потому выделял из казны деньги на строительство типографий, школ, на новые книги и науки. Купить книги, детские – в особенности, могли позволить себе лишь обеспеченные люди. Многие сословия стали осознавать важность образования, следовательно, возрастал и спрос на книги. Недорого купить их все еще было нельзя, но, даже небогатые родители, отдавая ребенка в школу, порой экономили буквально на всем лишь бы у того были учебники. Саме завдяки такому підходу, сьогодні ми маємо можливість отримувати освіту, принаймні – середньо, без будь-яких обмежень.